Životnost UV lampy do jezírka

UV lampa do jezírka OASE

Používání jezírkové UV lampy je velice důležité pro udržení průzračně čisté vody v jezírku. Jak je to s její životností? Na čem záleží? Zjistěte více v našem článku.

UVC lampa likviduje plovoucí řasy a sinice v jezírku a při jejím správném výběru je tak odstranění mikroskopické řasy nejen jednoduché, ale také ekologické, neboť nemusíte používat chemické prostředky na odstranění plovoucích řas v jezírku.

Životnost zářivky je omezená. Její výkon se postupně snižuje od prvního zapojení. Doporučujeme výměnu vždy 1x ročně, nejlépe vždy novou zářivku na novou sezónu.  Zde je potřeba upozornit, že intenzita modrého světla neklesá a toto světlo svítí, ale zářivka už nevyvíjí žádné UVC záření.

Jak zjistit funkčnost zářivky pro UV lampu?

Funkčnost zářivky v průběhu sezóny můžeme zjistit:

1. V případě, že lampa má kontrolku

  •   optickou kontrolou svítidla,
  •   vyjmutím zářivky z obalu a zapojení do elektrického proudu

Samotné UVC záření je pro člověka neviditelné, při provozu UV lampy můžeme spatřit modré světlo, které vyzařuje v určitých místech z těla lampy. Podle tohoto světla lze snadno zkontrolovat, je-li  lampa v provozu. Nesvítí-li kontrolka, zářivka nefunguje.

2. Co dělat, když Vaše jezírková UV lampa nemá kontrolku?

  •   Vyjměte zářivku z obalu.
  •   Zapojte ji do elektrického proudu.
  •   Podržte pojistku (jako by byl nasazen kryt).
  •   UV záření může poškodit zrak! Z tohoto důvodu jsou v UV lampě zabudované pojistky. Zářivka tak svítí pouze v případě, že je schovaná pod zajištěným krytem.
  •   Nenechte UV lampu svítit dlouho, došlo by k jejímu poškození. Zkontrolujte, zda svítí, a znovu ji vypojte.

3. Měnili jste nedávno žárovku?

Zkontrolujte, zda je dostatečně uzavřený kryt. Mohlo se stát, že pojistka nezacvakla a UV zářivka tím pádem nesvítí.

Příslušenství k UV-C lampám

K UV lampám do jezírka můžete samostatně zakoupit nejen zářivky pro jezírkové UV lampy, ale i náhradní zdroj k UV lampám nebo křemíkový obal.  

Náhradní zářivkové trubice jsou od 7W až po 60W.  

Jako obal, který chrání samotnou zářivku,  jsou použity křemíkové  trubice. Křemíkové sklo je použito proto, že  záření prostupuje tímto sklem snadněji  než běžným sklem.

Náhradní zdroj máte na výběr z několika variant.